timberland outlet polos lacoste mbt baratos nike roshe run ghd outlet hollister madrid nike outlet nike huarache joyas pandora Gafas ray ban ray ban baratas ralph lauren espa?a gafas oakley nike sb baratas new balance baratas nike free baratas boligrafos montblanc air jordan ireland new balance ireland

timberland outlet polos lacoste mbt baratos nike roshe run ghd outlet hollister madrid nike outlet nike huarache joyas pandora Gafas ray ban ray ban baratas ralph lauren espa?a gafas oakley nike sb baratas new balance baratas nike free baratas boligrafos montblanc air jordan ireland new balance ireland

18 Eylül 2020 Cuma
16:08
Düşünce   Önceki Haber     |     Sonraki Haber       |      ANA SAYFA
Hızlı Yazdır! Hızlı Yazdır        
Yazı boyutunu:    

Tarih/Saat: 19 Ağustos 2018 Pazar, 22:47:45

Arefe Gününün Fazileti Büyüktür

Bütün ibadetlerin, dini gün ve gecelerin zamanı hicri takvime ve kameri aylara göre tesbit edilir. Kameri aylar, mevsimlere bağlı değildirler, sene içerisinde devamlı dönerler.

Bunun içindir ki her sene ramazan ayı on gün erken başlar. Hicri aylar şunlardır: Muharrem, Safer, Rebiulevvel, Rebiussani, Cemaziyelevvel, Cemaziyelahir, Receb, Şaban, Ramazan, Şevval, Zilkade, Zilhicce. Ramazan bayramı ile kurban bayramı arasında iki ay-on günlük bir süre vardır. Bu da Şevval ve Zilkade ayları ile Zilhicce ayının ilk on günüdür. Zilhicce’nin sekizinci günü Terviye, dokuzuncu günü Arefe’dir. On, onbir, on iki ve onüçüncü günleri de Kurban bayramı günleridir.
Peygamber Efendimiz zamanında hacılar Arafat’a develerle giderlerdi. Bu yol uzun olduğu için Terviye günü yola çıkar, Mina’da duraklar, beş vakit namazı orada kılarlardı. Ertesi gün yani Arefe günü de sabahtan itibaren Arafat meydanına hereket ederlerdi. Bu uzun yolda develer susumasınlar diye de onları terviye ederler yani bol bol su içirip suya kandırırlardı. İşte Arefe gününden önceki güne Terviye denmesinin sebebi budur.
Bayram gününe de Yevmu’n-nahr (nahr günü) denir. Nahr ise, deveyi boğazlamak demektir.  Kurban bayramının Arapçası da Îdu’l-adhâ’dır. Adhâ kuşluk vaktine girmek demektir. Kurbanlar, bayram namazından sonra kuşluk vaktinden itibaren kesilmeye başlandığı için kurban bayramına bu isim verilmiştir.
Haccın iki temel rüknünden birisi olan vakfe, kurban bayramından bir gün evvel Arafat meydanında topluca yapıldığından bu güne Yevmu Arafe (Arefe günü) denilmiştir. Arafe kelime olarak: Tanıma, öğrenme, bilme manasına gelir. Babamız Âdem aleyhisselam ile annemiz Hazret-i Havva, yeryüzüne indikten sonra birbirlerini aramaya başlarlar ve nihayet bir Arefe günü, Arafat meydanında buluşup tanışırlar. İşte Arefe ismi buradan gelmektedir.
Kur’an-ı Kerim’de Arafat dağı ismen geçmektedir. Şöyle ki: “Arafat’tan ayrılıp [sel gibi Müzdelife’ye] akın ettiğinizde, Meş’ar-i Haram’da Allah’ı zikredin. Onu, size gösterdiği gibi zikredin. Doğrusu siz onun yol göstermesinden önce yolunu şaşırmışlardan idiniz.” (Bakara: 198) buyuruluyor. Meş’ar-i Haram, Müzdelife’de bir yerdir. Hac ibadeti esnasında yapılan Müzdelife vakfesinin burada yapılması sünnettir.
Arafat, Mekke'nin yaklaşık 25 km. güneydoğusunda Harem sınırları dışında bir bölgedir. Hac ibadeti içinde, bu bölgede yapılan Arafat vakfesi, önemli ve titizlik gerektiren bir rükündür. Çünkü zamanında Arafat'ta bulunamayanların hacları geçersizdir. "Hac, Arafat'tan ibarettir" (Tirmizî) hadis-i şerifi de bu rüknün önemini ve kaçırılmaması gerektiğini anlatmaktadır.
Kur’ân-ı kerimin iki âyet-i kerimesinde Arefe gününden bahsedilmektedir. Birincisi: "Şâhid ve meşhûd’a yemin ederim ki..." (Buruc 3) âyet-i kerimesidir. ‘Meşhûd’ (şahitlik edilen) Arafe günü; Şâhid (şahitlik eden) de arafe günü Arafat’ta hazır bulunan hacılardır. Bu âyet-i kerimedeki "Meşhûd"un Arefe günü olduğunun bir delili de: "Belli günlerde Allah’ın adını ansınlar." (Hacc: 28) âyet-i kerimesidir. İslâm âlimlerinin çoğunluğuna göre, bu “belli günler” Zilhicce’nin ilk on günüdür. Onuncu günü de Kurban bayramının ilk günüdür.
Kur'an-ı kerim'de Musa aleyhisselamdan bahsedilirken: "Mûsâ’ya otuz gece süre belirledik, buna on [gece] daha kattık. Böylece Rabbinin belirlediği vakit kırk geceye tamamlandı," (Araf: 142) buyruluyor. Buradaki on, İslam âlimlerine göre Zilhiccenin ilk on günüdür.
Arafe gününden bahseden ikinci âyet-i kerime de: "Sayılı günlerde Allah’ı zikredin," (Bakara 203) âyet-i kerimesidir. Müfessirler buradaki “sayılı günler”den maksat, Arafe günü sabah namazıyla başlayıp, bayramın dördüncü günü ikindi namazıyla sona eren zamandır, demişlerdir. Bu âyet-i kerimedeki “zikir” de, Arafe ve Bayram günlerinde beş vakit namazdan sonra okunan teşrîk tekbirleridir. Bu teşrik tekbirlerini getirmek, hacdakilerle beraber bütün yeryüzündeki müslümanlara vaciptir. Teşrik tekbirleri şöyledir:
“Allahü ekber, Allahü ekber, lâ ilâhe illallah, vallahu ekber, Allahu ekber ve lillâhil hamd.” (Allah en büyüktür, Allah en büyüktür, Allah’tan başka ilah yoktur, Allah en büyüktür, Allah en büyüktür, hamd Allah’a mahsustur.)
Kıymetli geceye kendinden sonra gelen günün ismi verilir. Fakat Arefe ve Kurban bayramının üç gecesi böyle değildir. Bu dört gece, bugünleri takip eden gecelerdir. Arefe, zilhicce ayının dokuzuncu günü, yani kurban bayramından önceki gündür. Ramazan bayramından önceki güne ve başka günlere Arefe denmez.
Arefe günü, çok iyi değerlendirilmesi gereken, manevi kıymeti büyük bir zaman dilimidir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
"Allah, hiçbir günde, Arefe günündeki kadar bir kulu ateşten çok azat etmez. Allah mahlukata rahmetiyle yaklaşır ve onlarla meleklere karşı iftihar eder ve: ‘Bunlar ne istiyorlar?’ der.” (Müslim)
“Günlerin en faziletlisi Arefe günüdür.” (Muvatta)
 “Şeytan, Arefe gününden başka bir günde daha zelil, rezil, hakir ve kinli görülmez.” (İ. Malik)
“Arefe ne güzel gündür. O gün rahmet kapıları açılır.” (Deylemi)
“Arefe günü, kulağına, gözüne ve diline sahip olan mağfiret olur.” (Taberani)
“Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua reddolmaz. Ramazan ve Kurban bayramının birinci gecesi, Berat ve Arefe gecesi.” (İsfehani)
“Dört gecenin gündüzü de gecesi gibi faziletlidir. Allahü Teâlâ, o günlerde dua edenin isteğini geri çevirmez, onları mağfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nail olurlar. Bunlar: Kadir gecesi, Arefe gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi ve günleridir.” (Deylemi)
“Arefe gününe hürmet edin! Arefe, Allah’ın kıymet verdiği bir gündür.” (Deylemi)
“Arefe günü bin İhlâs okuyanın, günahları affolup duası kabul olur.” (Ebu-ş-şeyh)
“Duanın faziletlisi, Arefe günü yapılanıdır.” (Beyheki)
Arafe gününde, bütün sene içinde affedilenlerin toplamından daha çok mü’min bağışlanır. Bu mübarek zaman diliminin bereketinden istifade etmek ve bugünde affedilenler kervanına katılabilmek için, bu günü günah işlemeden, namaz kılarak, çok dua ve istiğfar ederek, bol bol zikir ve salevat okuyarak dolu dolu geçirmek gerekir. Bu mübarek günde oruç tutmak da çok önemlidir. Allahü Teâlâ bir hadis-i kudside şöyle buyuruyor: "Oruç bana ait bir ibadettir, onun mükâfâtını ben vereceğim!" (Buhari)
Bazı günlerde tutulan orucun sevabı ise, diğer günlerde tutulandan daha çoktur. Bu önemli günlerden bir tanesi de Zilhicce ayının ilk dokuz günüdür; fakat Arefe yani dokuzuncu günü oruç tutmak çok daha sevabdır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
 “Arefe günü tutulan oruç, bin gün [nafile] oruca bedeldir.” (Taberani)
 “Arefe günü tutulan oruç, geçmiş ve gelecek yılın günahlarına kefaret olur.” (Müslim)
Allahü Teâlâ hepimizi; bu mübarek günün feyzine, bereketine, mükâfâtına nâil eylesin, âmin. (Mehmet Can)

   sefkatyayincilik.com

 

   manahaber.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden
   sorumlu değildir.

 

Paylaş :

Diğer Haberler
Arefe Gününün Fazileti
Mübârek Zamanlar
'Şükredenler Pek Azdır!..'-3
"Şükredenler Pek Azdır!.."-2
'Şükredenler Pek Azdır!..'-1
İslâm ve Tefekkür-3
İslâm ve Tefekkür-2
İslâm ve Tefekkür-1
Kadir: Bin Aydan Hayırlı Bir Gece!..
Oruçtan, Takvâyı Öğrenmeliyiz!
İslam'da Müsamahanın Önemi
Dinimizin Değer Verdiği Güzel Bir huy: TEVAZU
Sabrın Sonu Selamettir!..
Hepimizin Şefkate İhtiyacı Var!..
Güler Yüz ve Tatlı Dilin Önemine Dair
Sakın Beşinci Olma, Helâk Olursun!..
İslam’da Temizliğin Yeri ve Önemi
Efendimizin Nübüvvet Delilleri
İman Cennet Anahtarıdır
Mezheplerin Varlık Sebebi Nedir?
İnsanlar Dine Muhtaçtır!..
Kurban Bayramınız Mübarek Olsun!..
Arefe Gününün Anlam ve Önemi!..
Hac, Dinimizin Beş Rüknünden Biridir
"Ne Ekersen Onu Biçersin!..'"
“Men Arefe Nefsehu Fekad Arefe Rabbehu!..”
Marifet, Ramazanda Öğrendiklerimizi Devamlı Kılmaktır
Erkeğin, Hanımına Karşı Görevleri...
İslam'da Zekâtın Yeri ve Önemi!..
Allahü Teâlâdan Başka Yaratıcı Yoktur!..
Kaza ve Kadere İmanın Mahiyeti
Âhirete İnanmayanın Vay Haline
Mesuliyetimiz Büyük, Daha Çok Çalışmalıyız!..
Rızkı Artıran, Ömrü Uzatan ve Hayatı Cennete Çeviren Bir İş!..
Müslüman Şahsiyetin En Temel Özelliği: Halîm Olmak
  YAZARLAR
  GAZETE 1. SAYFALAR
  ÖNE ÇIKANLAR
  TARİHTE BUGÜN
18 Eylül 1810
Şili bağımsızlığını ilan etti. ...
18 Eylül 1922
İtilaf Devletleri, Boğazlarla ilgili olarak Ankara Hükümetine nota verdi. ...
18 Eylül 1934
Sovyetler Birliği, Milletler Cemiyeti'ne girdi. ...
18 Eylül 1948
Pakistan'ın kurucusu M. Ali Cinnah vefat etti. ...
 
  SON DAKİKA
» "Artık Yolun Sonu Görünüyor!.."
» Selahaddin-i Eyyubi Camisi - Silvan
» Arefe Gününün Fazileti
» Tasavvuf İnsana Ne Vaadediyor?
» Erdoğan'ın Kur'an Okuması İle Üperdim!..
» Altın Fiyatları Neden Yükseliyor?
» Ayasofya'nın Tekrar İbadete Açılması Dış Basında Geniş Yankı Buldu
» İki Yılda Yaptığı Hilye-i Şerifi Ayasofya'ya Hediye Etti!..
» Ayasofya İbadete Açıldı!..
» Mübârek Zamanlar
» Dikkat Güneş Çarpabilir!..
» Gökbilimciler (Kendilerince) Evrenin Yaşını Hesapladı!..
» Pet Şişe Suyuna Dikkat!..
» "Kutup Ayılarının 80 Yıl Sonra Nesli Tükenecek!"
» Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi
  PARA PİYASALARI
    Alış Satış
  USD %
  EUR %
  HAVA DURUMU
İstanbul /
Ankara /
İzmir /
  NAMAZ VAKİTLERİ
 
  GÜNÜN FOTOĞRAFI    Hepsini gör
  HARİTA

Haritayı Daha Büyük Görüntüle
  SON 24 SAAT
Copyright © 2008 - MANA HABER. Her Hakkı Saklıdır.  
manahaber.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.
Sitemizde yayınlanan yazı, resim, grafik, ses ve görüntüler, ancak izin alındıktan sonra, kaynak gösterilerek ve link verilerek yayımlanabilir.