timberland outlet polos lacoste mbt baratos nike roshe run ghd outlet hollister madrid nike outlet nike huarache joyas pandora Gafas ray ban ray ban baratas ralph lauren espa?a gafas oakley nike sb baratas new balance baratas nike free baratas boligrafos montblanc air jordan ireland new balance ireland

timberland outlet polos lacoste mbt baratos nike roshe run ghd outlet hollister madrid nike outlet nike huarache joyas pandora Gafas ray ban ray ban baratas ralph lauren espa?a gafas oakley nike sb baratas new balance baratas nike free baratas boligrafos montblanc air jordan ireland new balance ireland

16 Haziran 2019 Pazar
06:24
Güncel   Önceki Haber     |     Sonraki Haber       |      ANA SAYFA
Hızlı Yazdır! Hızlı Yazdır        
Yazı boyutunu:    

Tarih/Saat: 18 Nisan 2016 Pazartesi, 23:44:27

13. İslam Zirvesi ve Bir Rüya

56 İslam ülkesinden misafirleri ağırladığımız günlerde Deniz Feneri'nin İyilik Okulu projesi kapsamında öğrencilere sunum yapmak üzere Bakırköy'de bir okuldaydık. İki müdür yardımcısının odasında hasbihal ederken bir öğrencinin velisi geldi. Az sonra tanıştık. Deniz Feneri'ni iyi tanıyordu. Geçmiş yıllarda programı çok izlemiş, faaliyetleri takip etmiş birisiydi.

Bir ara odada sadece ikimiz kaldık. Güncel konular üzerinde konuşmaya başladık.

Yeni tanıştığım ve Erzurumlu olduğunu öğrendiğim Mahmut Bey İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Türkiye'de başlayan toplantısına getirdi sözü ve şöyle dedi: “Dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı izlerken 14 yıl önce gördüğüm bir rüyayı hatırladım. Rüyamın gerçekleştiğini gördüm, Rabbime şükrettim.”

İslam ülkelerinin İstanbul'da toplanması ve son yıllarda batıya ve bütün sömürgeci güçlere karşı sarfettiği ağır sözler, cesur çıkışlar bütün dünyada dikkatle takip edilen Recep Tayyip Erdoğan'ın toplantıya katılan liderlere verdiği hayati mesajlar Mahmut Beyi duygulandırmış, sevindirmişti.

Mahmut Bey bunları söylerken gözleri dolu doluydu. Erdoğan'ın ağzından önemli tespitlerin dile getirilmiş olması onu çok mutlu etmişti. Batılıların problem çözmeye gelmeyip İslam dünyasının kaynaklarına çöktüğü yönündeki tespitini hatırlattı. Sonra da tanıştığı Lübnanlı bir Ermeni'nin kendisine yıllar önce söylediği şu sözleri paylaştı; ”İslam dünyasının sırtındaki en ağır yük Batılı devletlerdir. Onlar yardım edecekmiş, sorun çözecekmiş gibi gelip Müslümanların kaynaklarını sömürüyorlar.”

İslam İşbirliği Teşkilatı 13. İslam Zirvesi, İstanbul'da yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuklarını tek tek karşıladı. İlk kez bir İİT toplantısına bu büyüklükte katılım oluyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İİT'ye üye 30'un üzerinde ülkenin devlet ve hükümet başkanlarını, İstanbul Kongre Merkezi'nde karşıladı. Karşılamanın ardından aile fotoğrafı çektirildi. İİT üyesi ve toplam GSYİH'si 10 trilyon doları bulan 57 ülkenin katıldığı zirve, iki gün sürdü. İlk kez bir İİT toplantısına bu büyüklükte bir katılım oluyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zirve'nin açılışını yapıp bir konuşma gerçekleştirdi.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından bazı satır başları:

"Müslümanlar olarak üstesinden gelmemiz gereken sorunların başında mezhepçilik fitnesi geliyor, ırkçılık fitnesi geliyor. Her zaman ifade ettiğim gibi benim dinim Sünnilik de değildir Şiilik de değildir, benim dinim İslam'dır. Ben tıpkı 1 milyar 700 milyon kardeşim gibi sadece ve sadece bir Müslümanım. Diğer tüm farklılıklar bu inancımın, bu sıfatımın gerisindedir.

Sözüm ona İslam adına, Müslümanlık adına her gün mazlumlara saldıran, onların canlarına kasteden, mallarını yağmalayan terör örgütleri asla bu mukaddes dinin temsilcisi olamaz. Çünkü bizim dinimiz barış dinidir, sulh dinidir.

İhtilafları değil ittifakları, husumeti değil muhabbeti güçlendirmeliyiz. Çünkü düşmanlıklardan zarar görenler sadece Müslümanlardır. Dostları çoğaltmak, düşmanları da azaltmak durumundayız.

Biz hızlı hareket etmezsek umudunu bize bağlayan mazlumlar hüsrana uğrayacaktır.

Geçmişte Afganistan'da El Kaide terör estirdi. Libya'da Suriye'de Irak'ta DAEŞ masumları katlediyor. Afrika'da Boko Haram Müslümanlara saldırıyor. Dikkat edin birkaç göstermelik saldırı dışında hedefleri hep Müslümanlar oluyor.

Bizim ülkemizde de PKK gibi, DHKP-C gibi terör örgütleri var. PKK Irak'ta, onun kolu PYD Suriye'de, çok sayıda terör örgütü Avrupa başta olmak üzere çeşitli ülkelerde faaliyet gösteriyor.

Maalesef Batılı devletlerin ikircikli bir tutum içine girdiğini görüyoruz. Nükleer güvenlik toplantısında konuşmacıların sözleri dikkatimi çekti. Paris'teki, Brüksel'deki terör eyleminden bahsediyorlar. Ancak Ankara'daki İstanbul'daki, Lahor'daki eylemlerden bahsetmiyorlar. Hâlbuki 100'lerce insan öldü. Brüksel'de Paris'te 9-10 tane bir tanesinde 30 tane bir tanesinde. Fark etmez 1 kişi de ölse tüm insanlık ölmüş gibidir.

İslam ülkelerinde yaşanan terör olayları ve benzeri olaylara karşı dış müdahale beklememeliyiz, müdahaleyi kendimiz yapmalıyız, onlar müdahaleyi petrol için yapıyor."

Kapanış oturumunda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında İslam İşbirliği Teşkilatı için destek bağışları yapıldı. Liderler kendi ülkeleri adına bağış miktarlarını müzakere etti.

İİT Toplantısı'nın sonunda İstanbul Bildirgesi kabul edildi. Kabul kararının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “İstanbul bildirgesinin İslam dünyasına hayırlı olmasını umuyoruz.

Teşkilat üyesi olmayan ülkelerdeki Müslüman toplumların ihtiyaçları konusunda duruşumuzu ortaya koyduk.

Gözlerini İstanbul'a çeviren İslam âleminin zor şartlarının aşılmasında ihtiyaç duyduğumuz en önemli şey birlik, beraberlik ve dayanışmadır. Zirvedeki kardeşlik tablosuyla önemli mesajlar verdik. Aldığımız kararlar milyarlarca insana umut vermiştir.”

İlk kez bir İslam İşbirliği toplantısı bu kadar görkemli yapıldı ve burada yapılan müzakereler, alınan kararlar hususunda taze umutlar yeşerdi. Türkiye'nin dönem başkanlığı sırasında 57 ülke arasındaki ilişkilerin ve işbirliğinin hızla gelişeceğine olan inanç tam. Bunda Erdoğan ve Davutoğlu'na olan güven ve her ikisinin samimiyetine olan inancın önemli rolü var elbet.

İki gün süren zirvenin öncesinde ve sonrasında önemli temaslar, kabuller ve toplantılar oldu. Tamamının hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

Elbette Müslümanların kenetlenmesinden ve daha da güçlenmesinden rahatsız olan çevreler boş durmayacak, gözlerimizi yaşartan güzel tabloları karartma çabalarını artıracaklardır.

Allah bütün Müslümanların temsilcilerine ve liderlerine basiret, uyanıklık, cesaret ve kararlılık ihsan eylesin.

Allah, İslam âleminin ve tüm insanlığın huzuru için koşturan bütün liderleri her türlü tehlikelerden korusun, yardım etsin, güç kuvvet versin. (Recep Koçak)

   milatgazetesi.com

 

   manahaber.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden
   sorumlu değildir.

 

Paylaş :

Diğer Haberler
Ayasofya'da Gıyabî Cenaze Namazı Kılındı!..
Afgan Göçmen AbdülAziz, Teröristi Silahsız Olarak Durdurdu!..
Aileyi Kurtaralım!..
2019 Yılı Hac Kuraları Açıklandı
Her Yıl 3,3 Milyon Kişi Alkolden Ölüyor!..
Yemen'de İnsanlar Açlıktan Ölüyor!..
İrlandalı Sanatçı Sinead O'Connor, Müslüman Oldu
Sedanur'u Bulan Ekipten Yürek Dağlayan Sözler
Diyanet Aileleri Uyardı
Hicrî Yılbaşı Hayırlı Olsun
Direksiyon Başında Telefonu Bitireceğiz!
Kurban Bayramına Dair
İşte il il bayram namazı saatleri!
Allah’a “kurb”an olmak
700'den Fazla Kişi Müslüman Oldu...
Bayram Sevinç ve Neşedir...
İl İl Ramazan Bayramı Namazı Saatleri
Oruç Yeni Bir Varoluştur?
İlim, İrfan, Bilgi ve Hikmet Medeniyeti
Yaradılış, Diriliş ve Hesap
Soyağacı Sorgulama İçin?..
Almanya'da '14. Kur'an-ı Kerim Tilavet Yarışması'
İstanbul Nüfusuyla 129 Ülkeyi Geride Bıraktı!..
Dua İle Mesaiye Başlıyorlar!..
Tüm Yurtta Mevlit Kandili Coşkusu!..
Müftüye Nikah Yetkisi Yürürlüğe Girdi
Mevlid Kandili’nin Anlamı ve Ehemmiyeti
Mevlid Kandili'nin Adı Değişiyor!
Ahiret Olmasa Haklarını Kim Alacak?..
Arakanlı Annenin Dehşetli Dramı
BM'den Arakan'a Yardım Çağrısı
Diyanet İşleri Başkanı Belli Oldu!
Arakanlı Müslümanların Cesetlerini Yakıyorlar!..
2017 Kurban Bayramı Namaz Vakitleri
Arafat Coğrafyası Havadan Görüntülendi
  YAZARLAR
  GAZETE 1. SAYFALAR
  ÖNE ÇIKANLAR
  TARİHTE BUGÜN
16 Haziran 1919
Yörük Ali Efe, Yunan müfrezesini imha etti. ...
16 Haziran 1952
Osmanlı hanedanı kadınlarına Türkiye'ye dönme izni çıktı. ...
16 Haziran 1963
Rus Valentina Tereshhova, uzaya seyahat eden ilk bayan oldu. ...
16 Haziran 1967
İran Şahı Rıza Pehlevi ve eşi Şahbanu Türkiye'ye geldi. ...
 
  SON DAKİKA
» Marifet, Ramazanda Öğrendiklerimizi Devamlı Kılmaktır
» Yalova'da, Mukaddes Emanetler Sergisi
» Bitlis'teki Nemrut Gölüne Turist Akını!..
» Dolar Değerini Kaybedecek!..
» Erkeğin, Hanımına Karşı Görevleri...
» Tarihî Harran Ulu Camii 8 Asır Sonra İbadete Açılıyor!..
» Siirt Fıstığı İçin Müthiş Tesis!..
» Ayasofya'da Gıyabî Cenaze Namazı Kılındı!..
» 31 yıllık Acı: Halepçe!..
» İslam'da Zekâtın Yeri ve Önemi!..
» Almanlar: Müslüman Başbakanı Tartışıyor
» Çamlıca Camii'nde İlk Ezan Okundu
» İmran Han: Keşmir Sorununu Çözen Nobel'e layıktır!..
» İstanbul Havalimanı’nda 16 Bin Kişiye İş Fırsatı!
» Çamlıca Camii'nde İlk Ezan Ne Zaman?
  PARA PİYASALARI
    Alış Satış
  USD % le>Sayfa G ntulenemed
  EUR % le>Sayfa Go untulenemed
  HAVA DURUMU
İstanbul /
Ankara /
İzmir /
  NAMAZ VAKİTLERİ
 
  GÜNÜN FOTOĞRAFI    Hepsini gör
  HARİTA

Haritayı Daha Büyük Görüntüle
  SON 24 SAAT
Copyright © 2008 - MANA HABER. Her Hakkı Saklıdır.  
manahaber.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.
Sitemizde yayınlanan yazı, resim, grafik, ses ve görüntüler, ancak izin alındıktan sonra, kaynak gösterilerek ve link verilerek yayımlanabilir.