timberland outlet polos lacoste mbt baratos nike roshe run ghd outlet hollister madrid nike outlet nike huarache joyas pandora Gafas ray ban ray ban baratas ralph lauren espa?a gafas oakley nike sb baratas new balance baratas nike free baratas boligrafos montblanc air jordan ireland new balance ireland

timberland outlet polos lacoste mbt baratos nike roshe run ghd outlet hollister madrid nike outlet nike huarache joyas pandora Gafas ray ban ray ban baratas ralph lauren espa?a gafas oakley nike sb baratas new balance baratas nike free baratas boligrafos montblanc air jordan ireland new balance ireland

16 Temmuz 2020 Perşembe
20:30
Güncel   Önceki Haber     |     Sonraki Haber       |      ANA SAYFA
Hızlı Yazdır! Hızlı Yazdır        
Yazı boyutunu:    

Tarih/Saat: 31 Mayıs 2020 Pazar, 01:42:23

Molla Goranî Hazretlerinin, İstanbul’un Fethindeki Yeri ve Önemi

İstanbul’un 29 Mayıs 1453’te Fatih Sultan Mehmed Han tarafından fethedilmesinin üzerinden 567 yıl geçti.

İstanbul’un 29 Mayıs 1453’te Osmanlı tarafından fethedilmesinin üzerinden 567 yıl geçti.

Pek çok tarihi belge, Fatih Sultan Mehmed'e İstanbul'u almasını tavsiye eden kişinin, Osmanlı’da din ve devlet adamı olan hocası Molla Gürani olduğunu yazar.

Gerçek ismi Şemseddin Ahmed Bin İsmail El-Gorani olan Molla Gorani, Osmanlı Şeyhülislamlarının dördüncüsü olup, Fatih Sultan Mehmed Hanın hocası ve Osmanlı devletinin ilk Kürt Şeyhülislâmıdır.

Molla Gorani’nin Fatih Sultan Mehmed’in eğitiminde üstlendiği rol kadar, bu Osmanlı padişahının isminin tarihe “Fatih” adıyla geçmesini sağlayan “İstanbul fethinde” gösterdiği tavır da incelenmeye değer bir konu olarak öne çıkıyor. Gorani’nin Kürt olduğu gerçeği tartışılmaz bir gerçek olsa da memleketi hakkında farklı iddialar bulunuyor.

Molla Gorani nerelidir?

İslam ve tarih konusundaki yazıları ile tanınan Kürt araştırmacı-yazar Müfit Yüksel, Molla Gorani’nin 1410-11 (Hicri 813) tarihinde Kürdistan Bölgesi’nin Goran bölgesinde doğduğunu belirtiyor.

Türkiye Diyanet Vakfı’nın yayımladığı İslam Ansiklopedisi bu bilgiyi desteklemekle birlikte ayrıca Molla Gorani’nin 28 Ağustos 1406 (13 Rebîülevvel 809) tarihinde Süleyamaniye’nin Şehrizor bölgesinde dünyaya geldiğine dair hocası Molla Makrizi’nin aktardığı bilgiye de yer vermektedir.

Ancak, Atatürk Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yakup Şahiner, Academia’da yayımlanan “Molla Gürani’den Şeyh Akşemseddin’e Fethin Hocaları” başlıklı yazısında Molla Gorani’nin 1410’da Diyarbakır’ın Hiler Köyü’nde dünyaya geldiğini yazar. Şahiner bu bilgiyi Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’ne dayandırır. Hiler Köyü ise Ergani ilçesi sınırları içerisine düşmektedir.

Şehzadeyi döverek ıslah eden bir ilim adamı

Taihçi Müfit Yüksel, Molla Gorani’nin Kürdistan’daki medreselerde ilim dersleri aldığını ve ardından Mısır’a gidip orada tahsilini ilerleterek ünlü hadisçi İbn Hacer El-Askalânî’den icâzet aldığını belirtir.

Mısır’da tefsir ve hadis dersleri veren Molla Gorani, Kahire’ye gelen Osmanlı ulemaları tarafından çok beğenilir ve Osmanlı ülkesine götürülüp Sultan II. Murad ile tanıştırılır.

Osmanlı sultanı II. Murad onu oğlu Şehzade Mehmed’in hocası olarak vazifelendirir ve “eti senin kemiği benim” der. Molla Gorani’nin o döneme kadar, hocalarına karşı gelip Kur’an-ı ezberlemeyen şehzadeyi, sertliği ve karizmasıyle sıkı bir disiplin altına aldığı belirtilir.

Yazar Ahmet Anapalı, “Hükümdara bile dik duran bir ilim adamı; Molla Gürani” başlıklı yazısında Kürt hocanın disiplinini şu ifadelerle anlatıyor:

“Şehzade Mehmed, Molla Gürani'yi elinde sopa ile görünce onunla ne yapacaksın diye sordu. Molla Gürani'de eğer dersi iyi dinlemezse Şehzade dahi olsa kendisini döveceğini söyledi. Şehzade Mehmed bunu duyunca güldü. Bu, Şehzade Mehmed'in Molla Gürani'nin karşısında son gülüşü oldu. Zira Molla Gürani bunun üzerine elindeki sopa ile şehzade Mehmed'i öyle bir dövdü ki; Mehmed o günden sonra bir daha dersleri aksatmadı.”

Osmanlı Kültürünü Yaşatma Derneği belgelerine göre Molla Gorani, Şehzade Mehmet’e Arapça, Farsça, Latince, Sırpça ve Rumca öğretmiş Fransızca öğrenmesini sağlamıştır.

Fatih Sultan Mehmet 1451’de tahta geçince Molla Gorani’ye veziriazamlık teklif eder. Ancak o bu teklifi, “göreve kapısında bekleyenleri getirmesi” tavsiyesiyle nazikçe reddeder. Ancak, kazaskerliği kabul ederek 855/1451 tarihinde kazasker olur. Fetva ve şeriat konularında padişah ve vezirlerine minnet etmediğinden bir süre sonra padişahla arası açılır.

İstanbul’un fethindeki rolü

Sultan Mehmet’in Osmanlı tarihine isminin “Fatih” diye geçmesini sağlayan İstanbul’u almasında da Kürt hoca Molla Gorani’nin önemli rolü vardır.

Tarihçi Yakup Şahiner, İstanbul’a saldıran Osmanlı donanmasının 20 Nisan 1453’deki deniz savaşında başarısız olduğunu ve bunun akabinde padişah ile vezirlerin bir toplantı düzenlediğini aktarır.

Halil Paşa ve ekibi kuşatmaya karşı çıkarak Bizansla biran önce barış yapılması fikrini savunur fakat Molla Gorani kuşatmanın devam etmesini şiddetle savunmuştur. Bu konuda Zağanos Paşa ve Şeyh Akşemseddin de Kürt hocaya destek verir.

Sonuçta Molla Gorani ve diğerlerinin kararı karşısında II. Mehmed (Fatih Sultan Mehmet) genel bir hücum emri verir ve ve 29 Mayıs 1453’te İstanbul Osmanlı kontrolü altına girer.

İstanbul’un alınmasından sonra Memlük Sultanı Melik İnal’a gönderilen fetihnameyi de Molla Gorani kaleme alır.

Molla Gorani talebesi Sultan II. Mehmed’i, İstanbul’u fethinden sonra bile uyarmaktan ve tavsiyelerde bulunmaktan çekinmemiştir.

Fatih Sultan Mehmed’e nasihatı

Molla Gorani, Fatih Sultan Mehmed’e bir nasihatında, “Ümmete haram olan Mehmet'e ne zaman helãl oldu? Sen kime benzemek istiyorsun? Eğer Peygamber-i Zişan'a benzemek istiyorsan, bil ki onun en iyi yemeği birkaç hurmadan ibaretti, hal-ı hayatında altın yemek takımı görmemişti. Ona değil de, Bizans'ın imparatorlarına benzemeye çalışıyorsan, bil ki Bizans'ı bu gösteri ve gösteriş merakı batırdı” ifadelerini kullanmıştır.

Ölümü ve vasiyeti

Molla Gorani’nin Bursa’dayken padişahın gönderdiği şeriata aykırı bir fermanını getiren çavuşun gözü önünde yırtıp attığı için kadılıktan azledildiği belirtilir.

Bu tutumlardan incinen Molla Gorani, Mısır’a geri döner burada Çerkes Memlük hükümdarı tarafından himaye altına alınıp Ezher’e müderris olarak tayin edilir.

Ancak, 1457-58’de Fatih Sultan Mehmed Molla Gorani’yi küstürmesinden dolayı pişman olarak geri gönderilmesi için tarihinde Mısır’a elçi gönderir. Israr üzerine devrin Memlüklü sultanı Molla Gorani’yi İstanbul’a yollar. Burada Şeyhülislâm olur. 13 yıl aralıksız fetva makamında bulunur.

Molla Gorani 1488 yılında hayatını kaybetmiştir. Yazar Mustafa Armağan, Molla Gorani’nin kendisini kabre koyacakları vakit ayağından tutarak mezarın kenarına kadar sürüklemelerini ve sonra defnetmelerini vasiyet ettiğini ileri sürer.

Yazara göre Molla Gorani vefat edince kimse vasiyetini yerine getirmeye cesaret edemez. Naaşı bir hasırın üzerine konulur, sürüyerek kabri başına getirip defnedilir. Tarihi kaynaklar Kürt mollanın cenazesinin muazzam bir kalabalıkla kaldırıldığını yazmaktadır.

   rudaw

 

   manahaber.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden
   sorumlu değildir.

 

Paylaş :

Diğer Haberler
Kömür Ocaklarının Kirli Suları, Nerduş Deresi’ni Öldürüyor!..
Dr. Demet Orhan Başer'le KAHEV'i Konuştuk..
Ayasofya İçin, Cami Halısı Sipariş Edilldi!
Semt Pazarlarına Turnike Geliyor!
Diyarbakırlı Berberden Sokağa Çıkamayanlara Seyyar Hizmet!
65 Yaş Üstüne -Bir Şartla- Memleket İzni
"HES Koduyla Seyahat Edilecek!.."
SAĞLIK BAKANI:
Şehirlerarası Seyahat İzni Nasıl Alınır?
29 Mayısta Camiler İbadete Açılıyor!
Adıyamanlı Ayşe Nine 126 Yaşında
Seyahat Kısıtlaması Kaldırıllan İller
Ömer Döngeloğlu hayatını kaybetti
İçişleri Bakanlığı:
İstanbul'da şimşekler geceyi aydınlattı
GÜNLÜK 5000 TEST KAPASİTELİ LABORATUVAR
Türkiye’de Halkın % 44’ü Kalabalık Avlerde Yaşıyor
Ölümsüzleşmek Mümkün mü?..
Taksim Camii Açılıyor
"Türkiye’de 5 milyon 74 bin 908 Yabancı Bulunuyor.."
Tillolu Büyük Alim Hafız Taha Hocaefendi Hakka Yürüdü
İnsan Sahteleşti!..
Ülkemizdeki Suriyeliler Hakkında Ne Biliyoruz?..
Ebola Yüzünden Hacca Gidemeyecekler!
Maalesef İnsan Eli Dünyayı Kirletti
2050 'de Dünyada Nüfusu 10 Milyara Yaklaşacak!..
Muhammed Mursi Kimdir?..
Ayasofya'da Gıyabî Cenaze Namazı Kılındı!..
Afgan Göçmen AbdülAziz, Teröristi Silahsız Olarak Durdurdu!..
Aileyi Kurtaralım!..
2019 Yılı Hac Kuraları Açıklandı
Her Yıl 3,3 Milyon Kişi Alkolden Ölüyor!..
Yemen'de İnsanlar Açlıktan Ölüyor!..
İrlandalı Sanatçı Sinead O'Connor, Müslüman Oldu
Sedanur'u Bulan Ekipten Yürek Dağlayan Sözler
  YAZARLAR
  GAZETE 1. SAYFALAR
  ÖNE ÇIKANLAR
  TARİHTE BUGÜN
16 Temmuz 1926
İlk renkli sualtı çekimleri National Geographic dergisinde yayımlandı. ...
16 Temmuz 1977
Merkez Bankası tüm bankaların ithalat transfer işlemini durdurdu. ...
16 Temmuz 1979
Saddam Hüseyin Irak Devlet Başkanı oldu. ...
16 Temmuz 2000
Çalışmalar sonuç verdi ve kokusundan arınan Haliç, mavi rengine ...
 
  SON DAKİKA
» Binlerce İranlı Mürid, Şeyh Kesnezani'nin Canaze Töreni İçin Kuzay Irak Sınırını Zorla Geçti!
» 'Şükredenler Pek Azdır!..'-1
» İsmailağa Camii-Fatih
» Kömür Ocaklarının Kirli Suları, Nerduş Deresi’ni Öldürüyor!..
» Çin’de Koronadan Sonra Kara Veba Tehlikesi!
» Dr. Demet Orhan Başer'le KAHEV'i Konuştuk..
» 200 Senedir Geleneksel Yöntemlerle Yıllık 400 Ton Tuz Üretiyorlar
» Oxford’un Covid-19 Aşısı İnsanda Başarılı Oldu!..
» Bot Battı: 34 Sığınmacı Akdeniz'de Boğuldu
» "En Başarılı Siyasetçi" Araştırması Sonuçları!
» Ayasofya İçin, Cami Halısı Sipariş Edilldi!
» İslâm ve Tefekkür-2
» Kan grubu A Pozitif Olanlar, Covid-19 Karşı Çok Daha Zayıftırlar!
» İnsanlığın 46 Bin Yıllık Mirasını Havaya Uçurdular!
» İslâm ve Tefekkür-1
  PARA PİYASALARI
    Alış Satış
  USD %
  EUR %
  HAVA DURUMU
İstanbul /
Ankara /
İzmir /
  NAMAZ VAKİTLERİ
 
  GÜNÜN FOTOĞRAFI    Hepsini gör
  HARİTA

Haritayı Daha Büyük Görüntüle
  SON 24 SAAT
Copyright © 2008 - MANA HABER. Her Hakkı Saklıdır.  
manahaber.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.
Sitemizde yayınlanan yazı, resim, grafik, ses ve görüntüler, ancak izin alındıktan sonra, kaynak gösterilerek ve link verilerek yayımlanabilir.