timberland outlet polos lacoste mbt baratos nike roshe run ghd outlet hollister madrid nike outlet nike huarache joyas pandora Gafas ray ban ray ban baratas ralph lauren espa?a gafas oakley nike sb baratas new balance baratas nike free baratas boligrafos montblanc air jordan ireland new balance ireland

timberland outlet polos lacoste mbt baratos nike roshe run ghd outlet hollister madrid nike outlet nike huarache joyas pandora Gafas ray ban ray ban baratas ralph lauren espa?a gafas oakley nike sb baratas new balance baratas nike free baratas boligrafos montblanc air jordan ireland new balance ireland

18 Eylül 2020 Cuma
16:29
Düşünce   Önceki Haber     |     Sonraki Haber       |      ANA SAYFA
Hızlı Yazdır! Hızlı Yazdır        
Yazı boyutunu:    

Tarih/Saat: 19 Mayıs 2020 Salı, 01:27:14

Kadir: Bin Aydan Hayırlı Bir Gece!..

İnsan hayatının en önemli fırsatlarından biri olan; bin aydan hayırlı “Kadir gecesi”hakkında, yüce Kitabımız’da müstakil bir sure vardır. Bu sure-i celile mealen şöyledir:

“Süphesiz, Biz onu (Kuran-ı kerimi) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin(faziletini) Sen nereden bileceksin! Kadir gecesi, (içinde Kadir gecesi olmayan) bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail aleyhisselam) o gece, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar,(ibadet ehli için) bir esenliktir.” (Kadr 1-5)

Efendimiz aleyhissalatü vesselam da “Kadir gecesi” hakkında, şöyle buyuruyorlar:

“Her kim, faziletine inanarak ve mükâfatını sadece Allahü Teâlâdan bekleyerek, Kadir gecesini (ibadet, taat, hayır ve hasenatla) ihya ederse, geçmis günahları affolur.” (Buhari)

Kadir gecesinin hangi gece olduğu hususunda, İslam âlimlerinin farklı içtihadları vardır. Ancak çoğunluğun görüşü, Ramazan ayının yirmi yedinci gecesi olduğu, şeklindedir. Bir hadis-i serifte şöyle buyuruluyor: “Kadir gecesi, Ramazan’ın 27. gecesidir,” (Ebu Davud) İmam-ı A’zam hazretleri de, “Kadir gecesi”nin, Ramazan’ın 27. gecesine çok isabet ettiğini, söylemiştir. Aslında Ramazan ayı boyunca bütün geceleri “Kadir gecesi” ümidiyle ihya etmek, en uygun olanıdır. Zaten; “her geleni Hızır, her geceyi Kadir bil,” sözü de bunun için söylenmiştir.

Allahü Teâlâ, Kadir gecesinin dışındaki bazı şeyleri de gizli tutmuştur. Bunlar: 1)Cuma günü içerisindeki duanın kabul olduğu saat. 2) Beş vakit içerisindeki “Salât-ı vustâ” namazı. 3) Esma-i hüsnâ içerisindeki İsm-i Azam. Bütün taat ve ibadetler içerisindeki rıza-i İlâhî. 4) Zaman içerisindeki Kıyamet günü. 5) Hayat içerisindeki ölüm vakti. Bu önemli hususların gizli olması, dikkatli müminleri; her zaman uyanık olmaya ve zamanlarını çok iyi değerlendirmeye sevketmiştir…

Çok kıymetli bir fırsat olan bu mübarek geceyi şöyle ihya etmeye çalışmalıyız:

a) Günahlarımızın affı için çok tevbe istiğfar etmeliyiz. Âyet-i kerimede buyuruldu ki:“Ey iman edenler! Hep birden, bütün günahlarınızdan Allah’a tevbe edin ki, kurtuluşa eresiniz.” (Nur 31)

b) Peygamber Efendimize çok salevat-ı şerife getirmeli, hiç olmazsa birkaç kere can û gönülden, “es-salâtü ve’s-selâmü aleyke yâ Resûlellah” (Allah’ın rahmeti ve esenliği Senin üzerine olsun, ey Allah’ın Resû) demeliyiz.

c) Çok Kuran-ı kerim okumalıyız. Kuran-ı kerim, Allahü Teâlânın son mesajıdır. O’nun anlaşılması ve uygulanması hâlinde insanlık, sıkıntılardan kurtulup mutlu olacaktır. Bu itibarla, “Kadir gecesi”ni; Kuran-ı kerimi tanıma ve öngördüğü fazilet ilkeleri doğrultusunda yaşamaya karar vermek için, fırsat bilmeliyiz. Âyet-i kerimede buyuruldu ki: “Gerçekten bu Kuran, en doğru olan yola götürür ve iyi işler yapan müminler için; büyük bir mükâfat olduğunu, müjdeler.” (İsra 9)

d) Bu gecede; kendimize ve bütün müminlere çok dua etmeliyiz. Çünkü dua, ibadetlerin özüdür. Âyet-i kerimede buyuruldu ki: “De ki: Kulluk ve duanız olmazsa, Rabbim size ne diye değer versin!” (Furkan 77)

Resulullah sallallahü aleyhi ve sellem, “Kadir gecesi”nde şöyle dua etmeyi tavsiye buyurmuştur: “Allahümme inneke afuvvun, kerîmun tuhibbu’l-afve fa’fu annî.”(Allahım! Sen çok affedicisin, Kerimsin, affetmeyi seversin, beni  affeyle.) (Tirmizi)

e) Bu mübarek gecede; gaflet içinde geçen günlerimizi sorgulamalı ve kendimizle hesaplaşmalıyız. Hadis-i serifte buyuruldu ki: “El-keyyisu men dâne nefsehü ve amile limâ ba’del-mevt.” (Akıllı kişi, kendini hesaba çeken ve ölüm sonrası için çalısandır.) (Tirmizi)

f) Muhtaçlara elden geldiği kadar yardım etmeli ve sadakalar vermeliyiz. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: “Mallarınızı zekâtla koruyun, hastalarınızı sadaka ile tedavi edin, bela dalgalarını da dua ile karşılayın!” (Cami’us-sagir 3728)

g) Bu gecede ve bütün mübarek vakitlerde, günahlardan titizlikle uzak durmalı, ibadetleri ve her çesit hayratı artırmalıyız. Zira Allahü Teâlâ, tarafından sevilen kimse, faziletli vakitlerde faziletli amellerle meşgul olur. Buğzettigi kişi ise; faziletli vakitlerde kötü işlerle meşgul olur. (Mehmet Can Hoca)

   manahaber

 

   manahaber.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden
   sorumlu değildir.

 

Paylaş :

Diğer Haberler
Arefe Gününün Fazileti
Mübârek Zamanlar
'Şükredenler Pek Azdır!..'-3
"Şükredenler Pek Azdır!.."-2
'Şükredenler Pek Azdır!..'-1
İslâm ve Tefekkür-3
İslâm ve Tefekkür-2
İslâm ve Tefekkür-1
Oruçtan, Takvâyı Öğrenmeliyiz!
İslam'da Müsamahanın Önemi
Dinimizin Değer Verdiği Güzel Bir huy: TEVAZU
Sabrın Sonu Selamettir!..
Hepimizin Şefkate İhtiyacı Var!..
Güler Yüz ve Tatlı Dilin Önemine Dair
Sakın Beşinci Olma, Helâk Olursun!..
İslam’da Temizliğin Yeri ve Önemi
Efendimizin Nübüvvet Delilleri
İman Cennet Anahtarıdır
Mezheplerin Varlık Sebebi Nedir?
İnsanlar Dine Muhtaçtır!..
Kurban Bayramınız Mübarek Olsun!..
Arefe Gününün Anlam ve Önemi!..
Hac, Dinimizin Beş Rüknünden Biridir
"Ne Ekersen Onu Biçersin!..'"
“Men Arefe Nefsehu Fekad Arefe Rabbehu!..”
Marifet, Ramazanda Öğrendiklerimizi Devamlı Kılmaktır
Erkeğin, Hanımına Karşı Görevleri...
İslam'da Zekâtın Yeri ve Önemi!..
Allahü Teâlâdan Başka Yaratıcı Yoktur!..
Kaza ve Kadere İmanın Mahiyeti
Âhirete İnanmayanın Vay Haline
Mesuliyetimiz Büyük, Daha Çok Çalışmalıyız!..
Rızkı Artıran, Ömrü Uzatan ve Hayatı Cennete Çeviren Bir İş!..
Müslüman Şahsiyetin En Temel Özelliği: Halîm Olmak
Kuran-ı Kerim En Büyük Mucizedir
  YAZARLAR
  GAZETE 1. SAYFALAR
  ÖNE ÇIKANLAR
  TARİHTE BUGÜN
18 Eylül 1810
Şili bağımsızlığını ilan etti. ...
18 Eylül 1922
İtilaf Devletleri, Boğazlarla ilgili olarak Ankara Hükümetine nota verdi. ...
18 Eylül 1934
Sovyetler Birliği, Milletler Cemiyeti'ne girdi. ...
18 Eylül 1948
Pakistan'ın kurucusu M. Ali Cinnah vefat etti. ...
 
  SON DAKİKA
» "Artık Yolun Sonu Görünüyor!.."
» Selahaddin-i Eyyubi Camisi - Silvan
» Arefe Gününün Fazileti
» Tasavvuf İnsana Ne Vaadediyor?
» Erdoğan'ın Kur'an Okuması İle Üperdim!..
» Altın Fiyatları Neden Yükseliyor?
» Ayasofya'nın Tekrar İbadete Açılması Dış Basında Geniş Yankı Buldu
» İki Yılda Yaptığı Hilye-i Şerifi Ayasofya'ya Hediye Etti!..
» Ayasofya İbadete Açıldı!..
» Mübârek Zamanlar
» Dikkat Güneş Çarpabilir!..
» Gökbilimciler (Kendilerince) Evrenin Yaşını Hesapladı!..
» Pet Şişe Suyuna Dikkat!..
» "Kutup Ayılarının 80 Yıl Sonra Nesli Tükenecek!"
» Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi
  PARA PİYASALARI
    Alış Satış
  USD %
  EUR %
  HAVA DURUMU
İstanbul /
Ankara /
İzmir /
  NAMAZ VAKİTLERİ
 
  GÜNÜN FOTOĞRAFI    Hepsini gör
  HARİTA

Haritayı Daha Büyük Görüntüle
  SON 24 SAAT
Copyright © 2008 - MANA HABER. Her Hakkı Saklıdır.  
manahaber.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.
Sitemizde yayınlanan yazı, resim, grafik, ses ve görüntüler, ancak izin alındıktan sonra, kaynak gösterilerek ve link verilerek yayımlanabilir.