timberland outlet polos lacoste mbt baratos nike roshe run ghd outlet hollister madrid nike outlet nike huarache joyas pandora Gafas ray ban ray ban baratas ralph lauren espa?a gafas oakley nike sb baratas new balance baratas nike free baratas boligrafos montblanc air jordan ireland new balance ireland

timberland outlet polos lacoste mbt baratos nike roshe run ghd outlet hollister madrid nike outlet nike huarache joyas pandora Gafas ray ban ray ban baratas ralph lauren espa?a gafas oakley nike sb baratas new balance baratas nike free baratas boligrafos montblanc air jordan ireland new balance ireland

18 Eylül 2020 Cuma
16:31
Düşünce   Önceki Haber     |     Sonraki Haber       |      ANA SAYFA
Hızlı Yazdır! Hızlı Yazdır        
Yazı boyutunu:    

Tarih/Saat: 27 Aralık 2019 Cuma, 23:02:17

Güler Yüz ve Tatlı Dilin Önemine Dair

Unutmamalıdır ki güler yüz ve tatlı dil, hayatın güçlüklerini yenmede ve insanlarla iletişim kurmada en büyük yardımcımızdır. Mesela çok öfkeli bir insanı, güler bir yüz ve bir çift tatlı sözle yatıştırabiliriz.

Yine yorgun, halsiz, morali bozuk ve aksi bir insanı da, güler yüzümüz ve tatlı dilimizle yerinden kaldırabilir ve işimizi yaptırabiliriz. Bunun için; “tatlı dil, yılanı deliğinden çıkarır,” demişler büyüklerimiz.

Güler yüzlü-tatlı dilli olmanın aile hayatında da çok büyük önemi vardır. Erkeğin; güler yüzlü davranıp ailesini sevindirmesi; sabah işe giderken bir ihtiyaçlarının bulunup bulunmadığını sorması; akşam eve dönünce de aynı şekilde onların hal ve hatırlarını sorması; ailede sevgi ve muhabbet bağlarını kuvvetlendireceği gibi, saadet, bereket, yardımlaşma ve işbirliği yollarını da açar. Ayrıca böyle davranan kişi, sünnet-i seniyyeye tâbi olmuş olur. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

“Erkek hanımına ve hanım da kocasına sevgi ve muhabbetle baktığı zaman, Allah onların her ikisine rahmet nazarıyla bakar. Erkek, karısının elini tuttuğu zaman ise, her ikisinin günahları parmaklarının arasından dökülür.” (İmam Suyuti)

Güler yüzlü tatlı-dilli olmanın, kişinin hayatta başarılı olmasındaki rolü de çok büyüktür. Çünkü insanlar, yeni karşılaştıkları kişiler hakkındaki ilk hükümlerini; önce onların yüzlerine sonra da sözlerine bakarak verirler. Hikmet Ehli buyurdu ki:

Huzurun anahtarı tebessümdür.

Tebessüm edemeyen zavallıdır.

Tebessüm ateşinde erimeyen maden yoktur.

Güler yüz ve tatlı dil, insanın kalbini imar eder.

Düşmanınıza iyilik edin, hediye verin. Kırıldığınız arkadaşınıza iyilik edin, sıkıldığınız insana güler yüz gösterin. Bunları yaparsanız rahat edersiniz.

Güler yüzlü-tatlı dilli olmak, birçok olumsuzluğu bizden uzaklaştırdığı gibi çevremize de pozitif enerji verir. Bu özelliğe sahip insanlar, çevrelerine adeta ışık ve güzellik yayarlar. Yüzüne; gülümseyerek bakıp, kendisiyle saygılı bir şekilde tatlı sözlerle konuştuğumuz bir insan, mutlu olur ve bize minnettar kalır. Güneşin sıcaklığı, nasıl ki sert buzları bile yumuşatıp eritiyorsa, güler yüzlü-tatlı dilli olmak da, aynı şekilde katı kalpleri yumuşatır ve kapalı gönülleri bize açar.

Her işte başarılı olmanın; bilgi ve tercübenin yanında, güler yüzlü-tatlı dilli olmaktan geçtiğini anlatan şu güzel hikayeyi birlikte okuyalım:

Genç bir balcı vardı. Her sabah erkenden dükkânını Besmele’yle açıp işine başlardı. Dükkânı pırıl pırıldı. Kendisi de dükkânıyla uyum içindeydi. En büyük özelliği de gelen müşterilerine çok iyi davranmasıydı. Onları güler yüzle karşılamak ve memnun etmek onun en büyük özelliği idi. Çünkü o; her müşteriyi, Allah’ın gönderdiği birer rızık vesilesi olarak görüyordu. Genç adamın davranışları sayesinde müşterilerinin sayısı da gün geçtikçe artıyordu. Öyle ki, genç adam kısa zamanda çok zengin bir tüccar oldu. İşleri onunki gibi gitmeyen tüccarlar, ona özeniyorlar, başarısının sırrını anlamaya çalışıyorlardı. Bu tüccarlardan biri de, genç balcının dükkânının karşısında başka bir işle uğraşan komşusu idi. Bu kişi, genç adamın başarısını, bal satmasına bağlıyordu. İşini değiştirerek o da bal satmaya başladı. Adamın ilk günlerde işleri iyi gitmişti. Fakat bu durum uzun sürmedi. Dükkâna bir gelen bir daha gelmiyordu. Adam şaşkınlık içindeydi. İnsanların niçin balı, genç adamın dükkânından almaya devam ettiklerini bir türlü anlayamıyordu. Sonunda durumu yaşlı bir bilgine sordu.

Yaşlı bilgin birkaç gün adamı gözetledi. Artık başarısızlığının nedenini anlamıştı. Ona şöyle dedi: “Bunda şaşılacak bir şey yok. Gerçi sen de bal satıyorsun, ama yüzün sirke satıyor. Başarılı olmanın sırrı, güler yüz ve tatlı dildedir, fakat onlar da sende yok. Ne demiş büyükler: “Güler yüz ve tatlı dille sirke satılır, ama kaba ve sertlikle bal dahi satılamaz.”

Dolayısıyle gülümseyip mutlu olmak ve mutlu etmek varken, fâni dünyayı ciddiye alıp insanlara surat asmak ve kaba davranmak, hiç mi hiç akıllıca bir iş değildir.

Mehmet Can Hoca

   manahaber.com

 

   manahaber.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden
   sorumlu değildir.

 

Paylaş :

Diğer Haberler
Arefe Gününün Fazileti
Mübârek Zamanlar
'Şükredenler Pek Azdır!..'-3
"Şükredenler Pek Azdır!.."-2
'Şükredenler Pek Azdır!..'-1
İslâm ve Tefekkür-3
İslâm ve Tefekkür-2
İslâm ve Tefekkür-1
Kadir: Bin Aydan Hayırlı Bir Gece!..
Oruçtan, Takvâyı Öğrenmeliyiz!
İslam'da Müsamahanın Önemi
Dinimizin Değer Verdiği Güzel Bir huy: TEVAZU
Sabrın Sonu Selamettir!..
Hepimizin Şefkate İhtiyacı Var!..
Sakın Beşinci Olma, Helâk Olursun!..
İslam’da Temizliğin Yeri ve Önemi
Efendimizin Nübüvvet Delilleri
İman Cennet Anahtarıdır
Mezheplerin Varlık Sebebi Nedir?
İnsanlar Dine Muhtaçtır!..
Kurban Bayramınız Mübarek Olsun!..
Arefe Gününün Anlam ve Önemi!..
Hac, Dinimizin Beş Rüknünden Biridir
"Ne Ekersen Onu Biçersin!..'"
“Men Arefe Nefsehu Fekad Arefe Rabbehu!..”
Marifet, Ramazanda Öğrendiklerimizi Devamlı Kılmaktır
Erkeğin, Hanımına Karşı Görevleri...
İslam'da Zekâtın Yeri ve Önemi!..
Allahü Teâlâdan Başka Yaratıcı Yoktur!..
Kaza ve Kadere İmanın Mahiyeti
Âhirete İnanmayanın Vay Haline
Mesuliyetimiz Büyük, Daha Çok Çalışmalıyız!..
Rızkı Artıran, Ömrü Uzatan ve Hayatı Cennete Çeviren Bir İş!..
Müslüman Şahsiyetin En Temel Özelliği: Halîm Olmak
Kuran-ı Kerim En Büyük Mucizedir
  YAZARLAR
  GAZETE 1. SAYFALAR
  ÖNE ÇIKANLAR
  TARİHTE BUGÜN
18 Eylül 1810
Şili bağımsızlığını ilan etti. ...
18 Eylül 1922
İtilaf Devletleri, Boğazlarla ilgili olarak Ankara Hükümetine nota verdi. ...
18 Eylül 1934
Sovyetler Birliği, Milletler Cemiyeti'ne girdi. ...
18 Eylül 1948
Pakistan'ın kurucusu M. Ali Cinnah vefat etti. ...
 
  SON DAKİKA
» "Artık Yolun Sonu Görünüyor!.."
» Selahaddin-i Eyyubi Camisi - Silvan
» Arefe Gününün Fazileti
» Tasavvuf İnsana Ne Vaadediyor?
» Erdoğan'ın Kur'an Okuması İle Üperdim!..
» Altın Fiyatları Neden Yükseliyor?
» Ayasofya'nın Tekrar İbadete Açılması Dış Basında Geniş Yankı Buldu
» İki Yılda Yaptığı Hilye-i Şerifi Ayasofya'ya Hediye Etti!..
» Ayasofya İbadete Açıldı!..
» Mübârek Zamanlar
» Dikkat Güneş Çarpabilir!..
» Gökbilimciler (Kendilerince) Evrenin Yaşını Hesapladı!..
» Pet Şişe Suyuna Dikkat!..
» "Kutup Ayılarının 80 Yıl Sonra Nesli Tükenecek!"
» Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi
  PARA PİYASALARI
    Alış Satış
  USD %
  EUR %
  HAVA DURUMU
İstanbul /
Ankara /
İzmir /
  NAMAZ VAKİTLERİ
 
  GÜNÜN FOTOĞRAFI    Hepsini gör
  HARİTA

Haritayı Daha Büyük Görüntüle
  SON 24 SAAT
Copyright © 2008 - MANA HABER. Her Hakkı Saklıdır.  
manahaber.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.
Sitemizde yayınlanan yazı, resim, grafik, ses ve görüntüler, ancak izin alındıktan sonra, kaynak gösterilerek ve link verilerek yayımlanabilir.